Czy franchising to biznes dla mnie? Wady i zalety franczyzy.

logotypy franczyza polska

Czy franchising jest dla mnie? Czy to model biznesowy, w którym się odnajdę? Na czym polega franczyza i jakie są jej wady i zalety?

Miałam okazję uczestniczyć w minionym tygodniu w mini konferencji organizowanej przez Twoja Inicjatywa. Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości. Tematem spotkania była franczyza, a konkretnie zagadnienia związane z pytaniem: Jak zaistnieć na rynku franczyzy?

Od razu Wam powiem, że nie jest to biznes dla każdego. Ale chyba jeszcze się nie narodził taki, który by wszystkim dogodził… Ten model biznesowy jest szczególny i jak każdy posiada wady i zalety. Właśnie o nich mogliśmy się najwięcej dowiedzieć.

Czym jest franczyza?

Franczyza to specyficzna forma działalności. Z jednej strony daje ogromne możliwości rozwoju zainteresowań, pracy w obszarze, który nas intersuje i pociąga oraz komfort posiadania podstaw biznesowych i sprawdzonego know-how. Z drugiej strony franczyza nie sprawdzi się u osób, które są indywidualistami.

Franchising to system sprzedaży określonych produktów lub usług oparty o mocne, wypracowane podstawy. Ten model bizneswy kierowany jest przede wszystkim do przedsiębiorczych osób, które nie mają własnego pomysłu na biznes.

Zalety i wady franczyzy

Wspomniałam już, że franchising jest specyficzna forma działalności. Z jednej strony dostajemy sprawdzony know-how oraz szkolenia i pomoc własciwie w każdej fazie naszego biznesu. Z drugiej strony jednak wymusza ona na nas ogromne dopasowanie do modelu sprzedaży, jaki reprezentuje.

Zalet i wad możemy wymieć sporo. Warto skupić się na tych najważniejszych. Po stronie zalet zdecydowanie postawimy:

 1. gotowy i sprawdzony model biznesu (know-how)
 2. wypracowana i znana marka
 3. bezpieczeństwo i stabilność, za którymi stoi franczyzodawca
 4. fachowa pomoc i szkolenia na każdym etapie prowadzenia działalności
 5. przewidywalność zysków

Jak w każdym biznesie (modelu biznesowym) Wady też się znajdą. Te, o których mówiliśmy na spotkaniu to:

 1. brak samodzielności w prowadzeniu biznesu
 2. duży kontroling ze strony franczyzodawcy
 3. odpowiedzialność za błędnie podejmowane decyzje i sytuacje kryzysowe marki
 4. niekorzystne klauzule zawarte w umowie
 5. konieczność wniesienia opłaty licencyjnej i dzielenia się zyskiem

Oczywiście zarówno po jednej jak i drugiej stronie mozna jeszcze sporo punktów dopisać, ale skupipając się na tych najważniejszych prelegenci potrafili w miarę dokładnie przedstawić nam zarówno korzyści, jak i ewentualne problemy, jakie mogą wyniknąć przy takim modelu biznesowym.

Czy francising się opłaca?

Franczyza jest specyficznym sposobem na biznes. Jak juz pisałam wcześniej nie każdy może zostać franczyzobiorcą i nie każdy tego chce. W chwili obecnej to nie jest tak, że podejmujemy decyzję i franczyza się dzieje… Jak pokazuje doświadczenie prelegentów nie każdy, kto chce zostać franczyzobiorcą, jest doskonałym kandydatem z punktu widzenia franczyzodawcy.

Jeśli jednak przejdziemy pozytywnie weryfikację ze strony franczyzobiorcy to może być naprawdę opłacalny biznes. Co prawda zanim zaczniemy zarabiać, musimy liczyć się z miesięcznymi kosztami, opłatą wstępną (licencyjną), czy choćby podziale zysków, jaki zastrzega sobie franzyzodawca. Zanim jednak dojdzie do tak powaznych już wyliczeń sztab ludzi zanalizuje nasze możliwości i kompetencje i określi, czy w ogóle jesteśmy dobrym materiałem na współpracownika.

Kiedy zaczynamy zarabiać?

Zarabiamy już od samego początku. Franczyza bowiem polega na tym, że znana marka, scentralizowany marketing oraz sprawdzony pomysł działa juz od pierwszych chwil po otworzeniu nowego biznesu. Żeby tak było, nad nowym punktem sieci franzyzowej czuwa sztab specjalistów, którzy szkolą, tłumaczą i pomagaja niemal we wszystkim. Musimy jednak za to zapłacić. I tutaj pojawia się prosta kalkulacja: czy lepiej zarabiać dużo i częśc oddać, czy zarabiać mało i mieć wszystko dla siebie. Jeśli nie operujemy konkretnymi kwotami, to ciążko nam określić, co jest bardziej opłacalne. Jeśli jednak zerkniemy na ustalenia w umowie franczyzowej, a potem porównamy to z pracą na etacie prawie zawsze franczyza w takim zestawieniu wygra.

Podsumowując

Franczyza jest dla wszystkich, ale nie dla każdego. Zapraszam do odwiedzenia najlepszego i największego potralu, dotyczącego franczyzy: http://franchising.pl/

 • Sprawdzony know-how to z całą pewnością największa zaleta takiego rozwiązania 🙂

 • nigdy wczesniej nie spotkałam się z tym terminem, ale rzeczywiście ciekawa forma pracy i biznesu, jesli tak mozna to nazwac,
  ciekawy post:)pozdrowienia

 • cons-conf

  zdecydowana zaleta. hociaż u mnie by się nie sprawdziło, bo ja jestem za bardzo indywidualna w pewnych kwestiach 🙂

 • cons-conf

  Tak, to normalna praca i biznes. Zajmuje tyl samo czasu, to Twój własny pomysł, ale „dostajesz” od franczyzodawcy sprawdzony know how więc jest większa szansa, że nie polegniesz 😉

 • Teresa Bęben

  Treściwy artykuł! Znam kilka osób pracujących w oparciu o ten model współpracy, ale niekoniecznie widziałam w nim siebie. Mam tendencję do stałego ulepszania moich działań, więc obawiam się, że w jednakowym dla wszystkich, modelu tego typu, nie byłoby na to miejsca. 🙂 Pozdrawiam autorkę!