Pozycjonowanie… Dla jednych jest ono niepotrzebnym balastem finansowym. Inni z kolei nie wyobrażają sobie pozyskania klienta bez wypozycjonowanej strony. I w efekcie albo płacą profesjonalnym firmom za pierwsze miejsce w wyszukiwarce, albo odpuszczają temat. Tymczasem ja znalazłam 5 prostych tricków na to, jak samemu pozycjonować stronę www.

Pamiętam, jak kilka lat temu zaczynałam swoją przygodę z internetem i blogowaniem. Moja strona, prezentująca hobby wcale nie była pozycjonowana, ponieważ uważałam, że bloga  nie trzeba pozycjonować. I właściwie się  nie myliłam. Ale po jakimś czasie okazało się, że częste posty oraz grono regularnych czytających to nie wszystko.

Co więcej można zrobić nie znając się na pozycjonowaniu?

Można i to dużo. Wystarczy wiedzieć to, co ja. I wcale nie trzeba być ekspertem od pozycjonowania, by nasza strona osiągała dobre wyniki i była przyjazna wyszukiwarkom. Bo o to właśnie chodzi. Na początek trzeba pamiętać, że

na naszej stronie musi być unikalna treść.

Ponieważ każda wyszukiwarka, niezależnie czy to Google, czy też inny potentat zwraca uwagę na jakość. A jakość jest unikalna (nie kopiowana), atrakcyjna dla czytelnika i przede wszystkim monotematyczna. Każdy z nas, szukając w internecie konkretnej informacji nie chce przecież czytać o rzeczach, które odbiegają od tematu. Do tego warto zwrócić uwagę na

linki,

które pojawiają się w naszym wpisie. Po pierwsze linki odsyłają nas do zewnętrznych stron www, które mogę uzupełnić omawiane przez nas zagadnienie. Po drugie ułatwiają wyszukanie istotnych informacji. Same linki to jednak nie wszystko. Strona musi mieć dobrą

nawigację w serwisie.

Co to znaczy? To znaczy tyle, że strona musi być schematyczna, płaska i prosta. Dzięki temu nie tylko wyszukiwarki, ale i nasi Czytelnicy będą mogli łatwo odszukać interesujące ich informacje. Znacie zasadę 3 kliknięć Nie? To podpowiem Wam, że szacunkowo każdy Czytelnik klika w naszą stronę 3 razy i jeśli nie znajdzie interesujących go informacji, to… wychodzi i nie wraca.

Dla pozycjonowania w wyszukiwarkach ważne są też

zdjęcia i obrazy,

które umieszczamy pod naszymi wpisami. Ale nie wystarczy po prostu wrzucić byle jaki „jotpeg” i myśleć, że to już… Zdjęcia umieszczane w naszych wpisach powinny mieć opis, ponieważ są lepiej widoczne dla wyszukiwarek. Fachowo mówi się, że są lepiej indeksowane. Dobrze jest wtedy, jeśli treść zdjęcia jest spójna z naszym wpisem na stronie.

I ostatnim, ale nie mnie ważnym jest

tytuł

naszego wpisu. Dzięki niemu Czytelnicy mogą zorientować się, o czym będzie nasz artykuł. Dobrze dobrany tytuł to również punkt dla wyszukania konkretnego, interesującego nas tematu. Warto wiedzieć, że w tytule warto umieścić tzw. „słowo klucz”, czyli coś, co sprawia, że będzie on łatwy w wyszukaniu i da ogólne pojęcie o zawartości. Jak wyszukać sława klucze? To proste?

Skorzystaj z dwóch przydatnych narzędzi: Google AdWords i planera słów kluczowych oraz „podpowiadajki” w wyszukiwarce. Dzięki temu możesz dowiedzieć się jakich haseł używają użytkownicy internetu przy wyszukiwaniu treści i na jakie słowa pozycjonujące zwraca uwagę google.

A jeśli chcesz wiedzieć więcej o pozycjonowaniu polecam Ci:

  1. Pozycjonowanie -poradnik dla początkujących
  2. Seobloczek